Vážení zákazníci, prosíme vás o porozumění v této mimořádné situaci. Ze všech sil pracujeme na včasném doručení objednávek. Děkujeme.

Světelný tok a intenzita osvětlení

Co je to světelný tok a intenzita osvětlení? Světelné zdroje

Odpověď:

Důležitou vlastností při výběru světelného zdroje je jeho světelný tok, který bývá udáván na krabičce a vyjadřuje celkové množství světla, které světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu.

Při výběru žárovek je třeba se řídit i její svítivostí. Ta bývá vyjádřena nejčastěji světelným tokem v lumenech (lm). S touto jednotkou se setkáme na obalech žárovek. Velikost této jednotky nám přímo říká, jak bude daný světelný zdroj svítit. Wolframové žárovky měly světelný tok zhruba 13,5 lm/W. LED žárovky mají světelný tok nejčastěji v rozmezí mezi 30-110 lm/W. Přesto údaj ve wattech o výkonu LED žárovky není úměrný její svítivosti, proto se jím nemůžeme řídit při výběru síly LED žárovky tak, jako se to dalo u klasické žárovky. Příkon LED žárovky totiž závisí jednak na počtu diod a jejich svítivosti, ale také na barevné teplotě.                                                                           

Co je světelný tok 

Světelný tok je veličina, které značí světelnou energii, která je zdrojem vyzářena za 1 sekundu, jde tedy o formu výkonu. Jde o jeden z důležitých parametrů, kterému je potřeba věnovat pozornost při výběru osvětlení.

Klasická žárovka

Halogenová žárovka

Úsporná žárovka 

LED žárovka 

Světelný tok            

 25 W

25 W 

5 W 

3 W 

210 - 204 lm 

 40 W

40 W 

9 W 

5 W 

400 - 450 lm

 60 W

60 W

13 W 

9 W 

700 - 740 lm 

 100 W

100 W 

22 W 

15 W 

1300 - 1500 lm 

Není novinkou, že se stářím žárovky se snižuje i její světelný tok. Světelný tok se snižuje snad u všech technologií zdrojů světla. U kompaktních žárovek klesne světelný tok na pouhých 30 % původní hodnoty za její životnost. U LED žárovek klesne světelný tok zpravidla pouze na 70 % původní hodnoty ke konci její životnosti.
LED žárovka by se neměla přehřívat. Teploty nad 70°C již snižují její životnost. Vyšší teplota může být způsobena špatnou konstrukcí žárovky, ale také nevhodným umístěním. Například nepoužívejte pod jedním stínítkem kombinaci LED žárovky a jiné žárovky.
Je dobré si také zjistit, zda je udávaný světelný tok k dispozici okamžitě nebo zda se rozsvěcuje postupně. U LED žárovek je k dispozici plný výkon okamžitě. Oproti tomu kompaktní žárovky startují až několik minut. Jsou proto nevhodné tam, kde se často rozsvěcuje a zhasíná. Časté blikání jim také ubírá výrazně na jejich životnosti.

Co je intenzita osvětlení

Intenzita osvětlení je část světelného toku dopadající na plochu o nějakém obsahu a záleží na světelném toku zdroje světla, na vyzařovacím úhlu a na vzdálenosti měřené plochy od zdroje.
Jedná se o velmi důležitou jednotku a lze ji jednoduše změřit pomocí luxmetru. Hodnoty intenzity osvětlení osvětlení pro jednotlivé prostory uvádíme v tabulce. 

 Druh prostoru, úkolu nebo činnosti

Osvětlení (lx)

 Schodiště

30

 Chodba

70 

 Koupelna, WC

150 

 Kuchyně, obývací pokoje a jídelna

250 - 350 

 Osvětlení pro čtení, psaní, drobné práce

500

Jednotkou osvětlení je lux (lx), což je osvětlení způsobené světelným tokem 1 lm dopadajícím na plochu 1 m². Intenzita osvětlení je však také dána vzdáleností zdroje od osvětlované plochy (čím je vzdálenost větší, tím více lumenů je potřeba) a úhlem/směrem dopadajících paprsků (čím šikměji paprsky dopadají, tím je osvětlení slabší). Pro koupi světelného zdroje je potřeba na krabičce žárovky zjistit počet lumenů (lm), protože ty jsou jednotkou světelného toku, který udává celkové množství světla, které světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.