Vážení zákazníci, prosíme vás o porozumění v této mimořádné situaci. Ze všech sil pracujeme na včasném doručení objednávek. Děkujeme.

Jídelní osvětlení, aneb jak dodat jídlu chuť správným výběrem svítidla?

Odpověď:

O tom, že barva, jakou máte vymalovanou kuchyň, může hrát významnou roli i ve vaší chuti k jídlu, jste již jistě slyšeli. Avšak i takové svítidlo může požitek z jídla umocnit.

Nechte si chutnat se správným svítidlem 

Kuchyň je místo, kde každý den jistě usedáte s rodinou k prostřenému stolu. Ať už o volných dnech či po práci a škole, každopádně se zde určitě k jídlu scházíte. K takovému dobrému jídlu a hlavně dobrému požitku z jídla patří bezpochyby také správně vybrané osvětlení. Svítidlo nad jídelním stolem by mělo být vybráno s rozmyslem. Mělo by plnit funkci osvětlovací, ale současně také dekorativní

Pro zútulnění prostoru okolo jídelního stolu není dobré vybírat ostré žárovky. Nejlepší a nejvhodnější variantou jsou v tomto případě žárovky s teplým bílým světlem. Ty prostor osvítí tak akorát. Zároveň jej však také zútulní a celkově zpříjemní celkový dojem. Kuchyňských svítidel je na výběr opravdu velká spousta. Nenechte se ovšem zlákat všemi styly najednou. Nechcete přeci, aby váš jídelní prostor a ostatní svítidla v kuchyni byla takzvaně každý pes jiná ves. Nad jídelní stůl se snad nejlépe hodí různé lustry. Různá svítidla ve vás mohou evokovat také různé chutě a požitek z jídla i pití celkově umocní. 

Naprosto dokonale vám umocní a zkrášlí celý prostor lustr či závěsné svítidlo křišťálové. Hlavním bodem však stále zůstává, aby vám s tímto svítidlem bylo u jídla příjemně. Svítidlo by tedy nemělo být příliš blízko jídelnímu stolu, aby vám talíř neozařovalo až příliš. Vás by tak mohla z tohoto ostrého svícení rozbolet hlava a na jídle byste si tak ani nepochutnali. S takovým svítidlem je pak také velmi příjemná už jen představa skleničky dobrého vína či odpolední kávy.

Podle tvaru stolu svítidlo

Co je dále důležité, je snažit se vybírat osvětlení podle tvaru jídelního stolu. Například pokud jste si do jídelny pořídili stůl kulatý či oválný, ať už malý nebo velký, skvěle se k němu bude hodit některé svítidlo s kulatým stínidlem. Vše tak bude působit velmi uceleně a stůl se bude navzájem se svítidlem skvěle doplňovat

Naopak, pokud máte stůl hranatý, bude se nad ním skvěle vyjímat třeba některé závěsné svítidlo, které má několik lanek. Pokud byste zvolili příliš malé svítidlo s pouze jedním stínítkem či pouze přisazené stropní svítidlo přisazené, mohl by celek nad delším hranatým stolem vypadat stroze.

Co se týče počtu svítidel či stínidel nad jídelní stůl, vždy je podstatné, jak velkým stolem disponujete. U větších stolů by mohlo být svítidlo pouze s jedním stínidlem málo. Pokud by vás u stolu jedlo více například rybu, s jedním svítidlem by spolustolovníkovi na konci stolu mohla taková kost i zaskočit. U větších stolů je tedy lepší používat svítidla s více zdroji světla. Co do počtu stínidel zde většinou platí, že nejlépe je vybrat si svítidlo s lichým počtem stínidel. Není to však samozřejmě pravidlo. 

Naopak, pokud jste doma pouze dva a máte jen malinký jídelní stůl, bude vám u něj skvěle sloužit závěsné svítidlo s jednou žárovkou. Stůl vám osvítí tak akorát a vy si budete moci jídlo vychutnat v klidu a v pohodě. Umístění svítidla je pak nejlépe směřovat doprostřed stolu, aby vše vypadalo uceleně a esteticky.

Věřte, že výběr správného osvětlení k jídelnímu stolu je pro váš dobrý požitek z jídla stejně tak důležitý, jako právě již zmiňovaná výmalba.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.