Vážení zákazníci, prosíme vás o porozumění v této mimořádné situaci. Ze všech sil pracujeme na včasném doručení objednávek. Děkujeme.

Jak vyměnit žárovku?

Odpověď:

Když se řekne výměna žárovky, mnozí z vás si jistě řeknou, že to není nic složitého. I taková výměna žárovky však může mít různá úskalí.

Několik informací o žárovkách

Na trhu je dnes již mnoho svítidel. Aby vám vše dobře fungovalo a svítidla dobře svítila, je opravdu stěžejní vybrat si správnou žárovku. A věřte, že není žárovka jako žárovka. Jako první by vás u pořizovaného svítidla měla zajímat patice žárovky, která do osvětlení patří. Při výběru nového svítidla tuto informaci vždy naleznete u popisu. Některé žárovky se do svítidla šroubují, jiné se pouze nacvaknou. Co se týče šroubovacího závitu, ten se týká žárovek s paticemi E27, což je klasický široký závit, a E14, což je také šroubovací typ, pouze užší než patice E27. Další typy žárovek se různě zacvaknou či vsunou.

Bezpečnost nade vše 

Jako další úskalí při výměně žárovek bychom neměli zapomenout uvést, že při její výměně nebo při prvním instalování žárovky byste neměli zapomínat především na bezpečnost. To samozřejmě znamená, že pokud jste se pustili do výměny žárovky, je nutné vše provádět při vypnutých pojistkách. Mohlo by se totiž stát, že se dotknete svítidla pod proudem a dostanete tak ránu elektrickým proudem. A to samozřejmě není žádná legrace. Jedná se o dost vysoké napětí a tento úraz by vám mohl způsobit nemalé zdravotní problémy.

Co se týče druhu žárovky, můžete si vybrat typ klasickéúsporné či LED žárovky. Pokud však pořizujete svítidlo, které má úzké stínítko, vyvarujte se nestíněným tepelně výkonným žárovkám. Hrozí zde riziko, že by vysokou teplotou mohlo stínítko chytnout a začít hořet.

Typy žárovek

Nejlevnější, ale také s nejmenší výdrží jsou žárovky klasické. Úspornější variantou a vyšší životností jsou úsporné žárovky a nejúspornější žárovky s nejvyšší životností jsou LED žárovky. Pro který typ se rozhodnete, záleží jen na vás. U LED žárovek bývá sice cena oproti klasickým a úsporným žárovkám vyšší, ovšem s ohledem na výdrž se tato investice opravdu vyplatí.

Svítidla s LED moduly a záměna klasické zářivky za LED trubici

Pokud jste si pořídili svítidlo se zabudovaným LED modulem, jistě vás bude zajímat, zda by případně bylo možné světelný zdroj vyměnit. Vzhledem k tomu, že tato svítidla mají výdrž až 50 000 provozních hodin, se předpokládá, že by mělo svítidlo sloužit až do doby, kdy je vhodné pořídit si nové. V případě, že by však přece jen byla výměna potřeba, možné to samozřejmě je. Tato práce však není vhodná pro klasické uživatele. Vždy je potřeba obrátit se přímo na elektrikáře, který by s touto výměnou neměl mít problém.

Stejně tomu je i v případě, že byste se rozhodli vyměnit klasickou zářivku za LED trubici. Běžně bohužel není možné pouze vyjmout klasickou zářivku a vyměnit za LED trubici. Výměna samozřejmě možná je, ale stejně tak jako u svítidel s LED moduly, není vhodná pro laiky. Zde se již jedná o větší zásah do svítidla. Z toho důvodu je opravdu potřeba tuto práci nechat na odborníkovi, který, pokud je jen trošičku zručný a šikovný, si s výměnou poradí. Pokud však chcete mít doma svítidlo s LED trubicí, bude nejlepší si pořídit nové, které je pro tento typ trubic vyrobeno. Peníze, které dáte za úpravu, můžete investovat do nového a budete mít jistotu spokojenosti.

Pokud si tedy budete pořizovat nové svítidlo nebo pouze měnit zdroje u těch stávajících, dobře zvažte, které je pro vás nejlepší i s ohledem na zdroje, které do svítidla patří.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.